Lokma tatlısı eğer iyi yapılırsa lezzetli bir tatlıdır. Kötü bir ustanın elinden çıkan lokma tatlısı bir şeye benzemez. Lokmada lezzetin bir diğer ayağı da kullanılan malzemenin kalitesidir. Eğer kaliteli, taze bir ürün kullanmazsanız lokmanız gene de bir şeye benzemeyecektir. Bir de tabii ki lokmanın sıcak bir şekilde sunulması çok önemlidir.
Bütün bu yukarıda saydıklarımız iyi bir İzmir lokma firmasında ilk aranan şeylerdir. Yüzlerce kişiye biranda hizmet vermek herkesin harcı değildir. Bir yandan lokmayı pişirirken diğer yandan hızlı bir şekilde dağıtımı gerçekleştirmek çok önemlidir. Lokma tatlısı lezzetli olduğu kadar hafif te bir tatlıdır. Aç karnına dahi yeseniz iştahınızı kesmeyecek yedikçe yiyesiniz gelen bir tatlıdır.
Lokmanın topraklarımızdaki geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihsel dokümanlarda Osmanlı sarayında dahi lokmanın izlerine rastlamak mümkündür. İzmir saray lokma denen bu tatlı saray mutfağında yapılıp halka dağıtıldığı bilinmektedir. Günümüzde en çok sevilen lokma çeşitlerinden birisidir.

İzmir Lokmada Lezzet
Lokma tüm ülkede bilinmesine karşın İzmir halkı farklı bir şekilde sahip çıkmıştır. İzmir insanının özel günlerinde başkaları ile duygudaşlığını paylaşmak için önemli bir araç olmuştur. Ölümde, düğünde, nişanda hemen her önemli olayda lokma dağıtmak bir gelenek haline gelmiştir. Bunda lokmanın hafif, lezzetli ve ucuz olması kadar İzmir insanının paylaşım yeteneği de önemli bir rol oynamıştır.
İzmir’de lokmaya olan bu ilgi ister istemez bir lokma sektörünün de oluşmasına yol açmıştır. Lokma sektörü son zamanlarda oldukça hareketlenmiş olup birçok yeni firmanın sektörde boy göstermesini de sağlamıştır. Bu yeni giren firmalar içerisinde kimisi kendisini yaptığı işle var etmeye çalışırken kimisi de İzmir lokma fiyatı üzerinde spekülasyonlar yaparak var etmeye çalışmaktadırlar. Bu tür firmalara karşı dikkat etmekte fayda vardır. izmirlokmaci.net lokmada lezzetin doğru adresidir. Kendilerine başarılar dileriz.

Lezzette Ustanın Önemi

Lokma tatlısının lezzetini veren iki şey vardır. Bunlardan birincisi kullanılan malzemenin kalitesi ve niteliği diğeri de ustanın işinde iyi olmasıdır. Bu ikisini sağlayamayan ürünün lezzetli olması beklenmez. Çoğu usta ben bu işi çok iyi bilirim deyip kullanılan malzemenin kalitesini önemsemezler. İşte bu durumda dahi o ustanın işini iyi bilmediği ortaya çıkmaktadır. Çünkü usta ve malzeme ayrılmaz bir ikilidir.

Lokma yapımında ustanın önemi çok büyüktür. Oluşabilecek çeşitli olumsuzluklara karşı ustanın dokunuşları ile hem lokmanın lezzeti hem de düzgün bir lokma çıkması kaçınılmazdır. Usta demek hamura hakim olan insan demektir. Hamurun kıvamını göz kararı dahi olsa bir çırpıda ayarlayabilen kişi demektir.

Lezzetsiz Lokma Yapan Firmalar

Lezzetsiz lokma da olur mu demeyin. Piyasada var olan onlarca lokma firmasının yapmış olduğu ürünler ortadadır. Bu firmaların nasıl bir üretim yaptığı, yapılan lokmaların çoğunun neden çöpe gittiği bilinmektedir. Çünkü bu firmaların lezzetli bir lokma yapayım hayır sahibi de lokmanın tadına bakanlarda memnun ayrılsın diye bir dertleri yoktur.

Lezzetsiz lokma yapan firmaları dikkatlice incelediğinizde genelde korsan firmaların olduğunu görürsünüz. Bu firmaların ortak özelliği ise sadece para için bu işi yapmalarıdır. Oysa lokmacılık geçmişten gelen bir gelenek olup sadece para için yapılan bir iş değildir.

Kullanılan Malzemenin Önemi

Lokma yapımında elbette ustanın önemi çok büyüktür. Fakat kullanılan malzemenin de önemli olduğunu vurgulamıştık. Usta ne kadar iyi olursa olsun eğer bayat ve kalitesiz bir malzeme kullanılır ise lokmanın lezzeti yerinde olmayacağı gibi çöpe gitmekten de kurtulamayacaktır.

Lokma yapımında en kaliteli malzemeleri kullanmak demek iyi bir sonuç verecek anlamına gelmez. Bazı ürünler vardır çok kaliteli olmasına rağmen lokmada iyi sonuç vermezler. Bunun en güzel örneğini Ayçiçek yağında görmekteyiz. Bazı markalar vardır kalitesi tartışılmaz bununla çok güzel salata veya başka bir şey yapabilirsiniz. Fakat lokmayı kızartmak için kullandığınızda iyi sonuç vermeyecektir.

izmir saray lokma