Ben Belçika’da akıllı telefon, cep telefonu, tablet gibi cihazların ekran onarımı ve tamiratını  yapmakta olan bir firmanın sahibiyim. Yaz tatili için bu sefer ülkemizde İzmir’i ziyaret etme fırsatım oldu. İzmir’de ilk defa karşılaştığım lokma dağıtma geleneği beni oldukça etkiledi. Avrupa’da böyle bir olayla karşılaşma şansınız hiç yoktur. Hayır işlemek isteyen bir insanın hiç tanımadığı insanlara lokma dağıtmasından bahsediyorum.
Avrupa teknolojik olarak bizim ülkemizin çok ilerisinde olabilir ama böylesi bir paylaşım anlayışına rastlamanız olası değildir. Teknolojik olarak ileri olması sayesinde her türlü elektronik cihazın sadece üretimi değil tamiri konusunda da oldukça gelişmiştir. Fakat Avrupa insanın gelişmişliğini farklı bir açıdan sorgulamak gerekir. Avrupa insanı hiç tanımadığı insanlara herhangi bir şey ikram etmez. Onun bireysel yaşam anlayışında böyle bir şey yoktur.

İzmir Lokmasının Marka Değeri

Yazımızın başında İzmir’de yediğimiz lokmadan bahsetmiştik. İzmir lokma tatlısının artık bir marka değeri olduğu gayet açıktır. Artık sadece İzmir’de değil ülkenin her tarafında bu lezzet yaygınlaşmaya başlamıştır. Elbette İzmir’de yapıldığı şekli ve dağıtım tarzını bulmak pek mümkün değildir. Ama bazı şehirlerde aynı tarz dağıtım görülmeye başlanmış. Bu lokmayı yapan izmirlokmaci.net firmasının profesyonel davranışı ise ayrıca övgüye değerdir. Yüzlerce kişiye aynı anda aynı kalitede lokma ikram etmek her babayiğidin harcı değildir.

İzmir lokmasının bir marka değeri olduğunu düşünüyorum. Bir şekilde bu tatlının tescillenmesi gerekmektedir. Elbette sadece tatlı olarak değil dağıtım şekli ile de tescillenmesi ve bu şehire mal edilmesi gerekmektedir.

Egenin İncisine Yakışan Gelenek

Lokmanın çok eski bir gelenek olduğu bilinmektedir. Bu geleneğin Egenin incisinde büyüyüp gelişmesi de bir tesadüf değildir. Buranın insanlarının dayanışma ruhuna uygun bir lezzetin gelenekselleşmesi oldukça uygun bir izdüşümü olmaktadır. Bu gelenek belki İzmir’de yoğun bir şekilde yaşatılmakta fakat diğer kentlerde de belli bir ölçüde gözlemlenmektedir.

Lokma dağıtma geleneğinin Ege bölgesinde çok farklı şekilleri bulunmaktadır. Örneğin Manisa ve ilçelerinde şerbetsiz tüketilmektedir. Tire ve civarında da hem şerbetsiz hem de boyut olarak daha büyüktür. Farklı şekillerde olsa da lokmanın özü aynıdır.

Güzel Lokma Yapımının Önemi

Lokma yapımı özünde basit görünür fakat eğer iyi bir ustaya sahip değilseniz güzel bir lokma dağıtımı yapılamaz. İyi bir usta da kolay yetişmemektedir. Hele son zamanlarda bir anda ortaya çıkan yüzlerce lokma ustasının nasıl yetiştikleri pek bilinmemektedir. Bu firmaların ustaları işlerinde çok iyi olduklarını söylemektedirler fakat yaptıkları işler ise aksini söylemektedir.

Egenin incisinde lokma yemenin en güzel tarafı sadece para ödememeniz değildir. Belki de dünya üzerinde en güzel lokmaların tadına burada bakarsınız. Son zamanlarda başka illerimizde de aynı İzmir lokma tatlısının yapılmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu ülke geneli için oldukça sevindirici bir gelişmedir.

Lokma Yapımında Ustanın Rolü

Güzel lokma yapımında birçok etkenin bir arada olması gerekmektedir. Bunlardan birincisi elbette kullanılan malzemenin niteliğidir. Lokma yapımında kullanılan malzemenin taze ve kaliteli olması üretimin de kaliteli olmasına neden olmaktadır. Fakat malzemeden daha önemli olan ise lokmacı ustasının rolüdür. İyi bir lokma için iyi bir lokmacı ustası şarttır.

Lokmacı ustasının sadece hamura olan hakimiyeti değil malzemenin seçiminden dağıtıma kadar pek çok olayda kritik bir önemi vardır. Buna rağmen son zamanlarda ortaya çıkan firmaların ustalarının yaptıkları işler de ortadadır.

İzmir lokma