İşinin uzmanı bir lokma firmasında neler olmalıdır. Lokma firmasından hizmet alırken nelere dikkat etmek gereklidir. İlk olarak elbette uzmanlığın ölçütü olan üretime bakmak gerek. Firma bütün ürünlerini aynı güzellikte mi yapıyor yoksa bir iyi bir kötü mü yapıyor. Bunun haricinde aynı bizdeki gibi uzman işçilik ile mi yapıyor yoksa tesadüf eseri mi güzel bir ürün ortaya koyuyor.

İşinin uzmanı lokma firması tesadüf eseri güzel bir üretim yapmaz. Kurumsal bir anlayış ile kaliteli üretimi devamlıdır. Kurumsal anlayışa sahip bir firmanın sadece üretim ayağı değil firmanın genel çalışma prensibi ve anlayışında bir farklılık vardır. Pazara hakim olabilmek için çeşitli çalışmalar yapar.

Pazar Kesimlerinin Belirlenmesi

Genellikle mevcut ve potansiyel müşteriler homojen özelliklere sahip değildir. Değişik lokma tercihleri, ürün ve hizmetler hakkında farklı istekleri vardır. Strateji geliştirme çalışmaları sırasında detaylı bir pazar araştırması yapılarak, farklı müşteri ve pazar araştırması yapılarak, farklı müşteri ve pazar kesimleri ve onların ürün ve hizmetlerin fiyat, kalite, iş yapma, görüntü, tanıma ve hizmet gibi faktörleri ile ilgili tercihleri ortaya çıkarılmalıdır.

Daha sonra lokmacının stratejisi hedeflediği müşteri ve pazar kesimlerine göre belirlenir. Lokmacının stratejisini tanımlayan kurumsal anlayış, hedef olarak belirlenen her farklı bölümde gerçekleştirilmesi gereken müşteri amaçlarını açıkça tespit etmelidir.

Bazı lokma ustaları, hedef müşteri bölümlerinin belirlenmesine karşı çıkarlar. Bu fikirlerini savunurken şimdiye kadar sevmedikleri bir müşteri ile karşılaşmadıklarını ve tüm müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamayı istediklerini belirtirler. Fakat bu yaklaşım herkes için iyi şeyler yapmaya çalışırken hiç kimse için iyi bir şey yapamama riskine sahiptir. Strateji, sadece nelerin yapılması değil aynı zamanda nelerin yapılmaması gerektiğini de belirttiği için önemlidir.

Kurumsal Anlayışa Sahip İzmir Lokmacı

Kurumsal anlayışını hazırlayan İzmir lokmacı firması ustaları, çok sayıda mevcut ve potansiyel müşteri ile görüşmüşler, bu müşterilerden bazılarının lokma dağıtımlarını alıştıkları usulde dağıtmayı tercih ettikleri görülmektedir. Bu hayırsever insanlar için gereken tüm şartnameleri kendi iç bünyelerinde hazırlatıyor, detaylı şartnamelere uygun ve hepsi de kaliteli üreticilerden gelen teklifleri topluyor ve aralarında en düşük fiyat teklifini vereni seçiyordu.

Lokmacıların genelde yakındıkları sözler şöyledir: Tedarikçilerimizle değişik işler yapabilmek için ne gerekli kaynağımız ne de vaktimiz var. İşimizde acımasız bir rekabet hüküm sürüyor. Son yıllarda fiyatlarımızdaki düşüş ve karlarımızda meydana gelen azalmalar nedeniyle maliyetlerimizi mümkün olduğu kadar kısmak zorundayız. En düşük teklifi veren üreticiden başka biri ile çalışmayı göze alamayız.

Lokmacıların Rekabet Stratejisi

İzmir lokma firması geçmiş yıllardaki rekabet stratejisini en düşük teklifi vererek bu tip müşterilerin seçtiği üretici olmak üzerine kurmuştur. Fakat bazı büyük ve önemli müşterilerin tedarikçilerinden sadece düşük fiyat değil daha fazla şeyler de beklediklerini ortaya çıkarmıştır. Bu müşteriler de görüşlerini aşağıdaki şekilde ifade etmişlerdir.

“Lokma maliyetlerimizi olabildiğince aşağı çekmek zorundayız fakat hayırseverlerin de bize bu amacımızda yardımcı olmalarını istiyoruz. Bizim birtakım mühendislik faaliyetlerimizi onların üstlenmesi daha ucuz ve daha verimli olacaksa, bu faaliyetleri onların gerçekleştirmesine izin verir ve lokma firmamızın bünyesindeki mühendis sayısında bir azalma yaparız. Ayrıca, bizim mukayeseli üstünlüğümüz ve uzmanlık alanımız yeni ürünler ortaya çıkarmak ve bunların sunumunu en güzel bir şekilde yapmaktır.

Lokmada İnavasyonun Önemi

Biz yeni lokma üretimi için yeni yöntemler önerecek, gelişmiş teknikler uygulayacak tedarikçilerle çalışmak istiyoruz. Mühendislik hizmetlerinde en iyi tedarikçimiz olacak firmanın bizim ihtiyaçlarımızı anlaması ve bu ihtiyaçlarımızı karşılayacak yeni teknolojiler, yeni proje yönetimi yaklaşımları ve yeni finans metotları önermesi gerekir.

İzmir lokma firmaları içerisinde de işini yapan ve baştan savma yapan kişilere denk gelmeniz olasıdır. Bu firmalar içerisinden işini iyi yapanı seçmeniz sizin de yararınıza olacaktır. Diyebilirsiniz ki ben nasıl olsa yemiyorum başkalarına bedavaya dağıtıyorum. O zamanda yaptığınız iyiliğin anlamı hiç bir şekilde kalmayacaktır. izmirlokmaci.net firmasına yapmış olduğu lezzetli lokmalar böylesine bir mühendisliğin ürünü olarak ortaya çıkmaktadır.

İzmir lokma