İzmir Lokma

/İzmir Lokma
İzmir Lokma2018-01-05T14:03:12+00:00

Ege bölgesinde sıkça rastlanılan lokma tatlısı İzmir’de adeta pik yapmakta, yaz aylarında neredeyse her sokak başında lokma dağıtımı ile karşılaşılmaktadır. Kolay ve basit gibi gözüken ama işi bilmeyen ustanın elinde hiçbir şeye benzemeyen fakat maharetli ellerde lezzet şölenine dönüşen bu tatlı İzmir lokma tatlısından başka bir şey değildir. Un yağ ve şekeri karıştırarak tatlı yapmak bu kadar basit olsaydı her yer lokma tatlıcısından geçilmez olurdu. Burada önemli olan hangi oranlarda un ve maya kullanılacağını bilmek gereklidir. Hangi aşamada kızartmaya başlanılması gerektiği ve elbette şerbetin kıvamının nasıl olması gerektiği oldukça önemlidir.
İzmir lokma basit bir tatlı değildir. Bir hayıra aracılık eden manevi anlamları olan bir tatlıdır. Lokma dağıtan kişinin tek beklentisi bir dua almaktır. Bu da işini iyi bilen ustaların yaptığı tatlının dağıtılması ile mümkün olmaktadır.
Son zamanlarda oldukça sık rastlanılan bir durumda başına her külahı geçiren kendini lokma ustası olarak tanıtmaya başlamıştır. Oysa İzmir lokma ustası olmak öyle sanıldığı gibi hiç te kolay değildir. Bunların başında bu işi severek yapmak gelmektedir. İnsanları severek güler yüzlü bir şekilde dağıtımı gerçekleştirmek gereklidir. Yoksa eskilerin dediği gibi elin bal satıyor yüzün sirke olan şahısların bu işi yapabilmelerine olanak yoktur. Hiç kimse bedava dahi olsa bu insanların elinden bir şey almak istemezler.

İzmir Lokma Dökümü

izmir lokmaPek çok ölümün ardından, bir işyeri açılışında veya bir yuva kurulurken çevrenizdeki insanların dualarının iyi niyetlerinin ve güzel temennilerinin sizle birlikte olması kadar güzel bir şey yoktur. İzmir lokma dökümü için yüzlerce sebep bulunur. Burada önemli olan bu işi hakkı ile yerine getirebilmektir.
Firmamız kaliteli malzemeden yapılmış lokmayı dini müzikler eşliğinde güler yüzlü personel ile halka ikram etmektedirler. İzmir’in hangi semti olduğunun ya da ne kadarlık bir miktar olduğunun bizim için hiçbir önemi yoktur. Hangi amaç için dağıtıldığının da bizim için bir önemi yoktur. Bizim için önemli olan tek şey almış olduğumuz ücretin hakkını vererek güzel, kaliteli ve lezzetli bir İzmir lokma dağıtımını güler yüzlü bir şekilde yapmaktır.