İzmir lokmaTürkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir lokmanın başkenti gibidir. Bu kentte çok farklı bir lokma sevgisi ve üretimi vardır. Hemen hemen lokma dökümü yapılmadık sokak kalmamış gibidir. Çok eskilerden beri süregelen bu geleneğin sonucunda İzmir lokmacı diye bir sektörün oluşmasına tanıklık etmekteyiz. Bundan on yıl öncesine kadar pastacıların ve tatlıcıların yan ürünü olarak ortaya çıkan bu hizmet artık başlı başına bir sektör olmuştur.
Peki, İzmir lokmacısı nedir? Ne iş yapar? Hizmetinin karşılığı nedir? Bütün bu soruları yanıtlamaya çalışalım. İzmir lokmacısının işi sadece lokma üretmek ve dağıtmak olmayıp aynı zamanda pilav dağıtımı, helva dökümü, aşure dağıtımı gibi yan işleri de yapan lokma firmasıdır. Biz ana faaliyet konusunu inceleyecek olursak; hayır sahibi bir vatandaşın isteği üzerine belirli gün ve yerde lokma imalatı yapıp dağıtan kişi ya da kuruluşlardır.

Neden Lokma Kenti İzmir

İzmir insanının paylaşımcı karakteri ve dini bağları nedeni ile hayır işlemek amacı ile lokma dağıttırmak için anlaştığı lokmacıya yaptığı işi karşılığında bir ücret öder. İzmir lokma fiyatı dediğimiz bu olguyu belirleyen ana etken lokmanın kaç kişiye sunulacağıdır. Genelde 300 kişilik lokma fiyatı 300- 350 TL aralığında değişmektedir. Bu fiyatlarda son derece uygun rakamlar olup herkesin rahatlıkla lokma dağıtımı yaptırmasına neden olmaktadır.

Neden lokma kenti İzmir diye sorulduğunda bunun cevabı biraz da yukarıda bahsettiğimiz lokma fiyatlarının çok uygun olması gelmektedir. Uygun lokma fiyatları sayesinde hemen her ekonomik bütçeye sahip insanların hayır işlemesini sağlamaktadır. İzmir’de insanların lokmaya olan talebinin fazlalığının nedeni ise biraz da bura insanının dayanışma ve paylaşma ruhunun fazla olmasının etkeni vardır.

İzmir’de Lokma Üretimi

İzmir lokma tatlısı üretimi ve dağıtımı son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Bunun sebepleri arasında bu işi yapan firmaların sayısındaki artış ve lokma fiyatının oldukça makul seviyelerde olmasıdır. Lokma firmalarının sayısındaki bu artış elbette birçok yan etkisini de beraberinde getirmiştir. Örneğin lokmanın kalitesi ve standardı sorunu ortaya çıkmıştır. Çünkü sektöre yeni giren bu firmaların birçoğu ne yazık ki kaliteli üretim anlayışına sahip değillerdir.
Firmamız lokma, İzmir saray lokma, pilav dağıtımı ve helva dökümü hizmetlerini her zaman için birinci sınıf bir hizmet anlayışı ile üretmekte ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. Randevu saatine bağlı, temiz ve lezzetli bir lokma üretmek bizim işimiz. izmirlokmaci.net firması da aynı anlayışla üretim yapan güzide bir lokma firmasıdır.

Lokma Artık Her Yerde

İzmir lokma kenti olabilir fakat artık diğer şehirlerimizde de lokmanın yaygınlaşması yavaş yavaş görülmeye başlanmaktadır. Bunun elbette çeşitli sosyolojik nedenleri vardır. Fakat biz burada sektörü ilgilendiren kısmını konuşacağız. Lokma tatlısının yaygınlaşmasında maliyetlerin aşağı çekilmesi büyük bir etkendir. Bir diğer etkende ülke insanının biraz daha dini değerlerinin artmasını söyleyebiliriz.

Lokma araçlarının seri bir şekilde lokma dağıtımı yapması hemen her yerde lokma dağıtımına izin vermesi bu yaygınlaşmada önemli bir etkendir. Eskiden lokmacılar dağıtım yapılacak yere kazanlarını taşırlar. Lokmanın hamurunu burada karmaya başlarlar ki bu oldukça uzun zaman alan bir işlemdir. Daha sonra kazanını ısıtıp lokmayı kızartmaya başlarlardır. Bütün bu işlemler lokmacının bir gününü alırdı. Fakat lokma araçları zamandan büyük bir tasarruf sağlamıştır. Buda lokmacının günde birkaç işe gitmesini sağlamakta ve emekten bir tasarruf etmesini getirmektedir.