İzmir halkının lokma dağıtmak için oldukça fazla nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birisi de yeni eve taşınan bir insanın bu mutluluğunu başkaları ile paylaşma ve hayır dualarını alarak yeni evine taşınma isteğidir. Bunu gerçekleştirmek için de öncelikle yeni evine huzurlu bir şekilde taşınması gerekmektedir. Buda ancak düzgün bir firma ile mümkün olmaktadır.
Eğer düzgün bir İzmir evden eve nakliyat firması ile eşyalarınızı taşıtacak olursanız gayet keyifli bir şekilde insanlara lokma sunarken kendinizi bulabilirsiniz fakat aksi halde tek başınıza birçok sorunla boğuşurken kendinizi bulmanız söz konusudur. Peki, düzgün bir firmayı nasıl seçeceksiniz karpuz değil ki vurarak anlayasınız.
Esasında düzgün bir İzmir nakliyat firması seçmek karpuz seçmekten daha kolaydır. Çünkü bir firmanın geçmişte yapmış olduğu işlere bakarak çok rahatlıkla o firma hakkında bir karar vermeniz söz konusudur. Diyelim ki firmanın referanslarından bir şey çıkaramadınız o zaman yapmanız gereken firmanın çalışma anlayışını sorgulamaktır.

Lokmada Neden Çoktur

Firmanın çalışma anlayışını sorgularken ilk dikkat edeceğiniz konuların başında da İzmir nakliyat fiyatı gelmektedir. Eğer firma size standart bir fiyat verip te ne eşyalarınızı nede yerinizi görmeden size bir rakam telefuz ediyor ise hemen o firmadan uzaklaşmanızı öneririz. Aksi halde astarı yüzünden daha pahalıya gelecek bir işe imza atmış olursunuz.
Düzgün bir firma kendisini kullandığı araç ve gereçlerle de gösteren firmadır. Taşımacılık esnasında hangi malzemeleri kullanmakta İzmir asansörlü nakliyat hizmetini nasıl gerçekleştirmektedir. Asansör kendisine mi ait yoksa başkalarından kiralamakta mıdır? Personelin işe olan hakimiyeti nedir? Devamlı bir personel kullanımı mı vardır yoksa günü birlik personel mi çalışmaktadır? Bütün bu ve benzeri soruları sorduğunuz zaman size düzgün bir firmanın ipuçları gözükecektir.

Lokma Dağıtımının Geçmişi

Lokma dağıtımının geçmişine baktığınızda insanların ölen bir kişinin arkasından ilk defa lokma dağıttıkları görülmektedir. Daha sonra yeni bir bebek dünyaya geldiğinde de lokma dağıtımı yapıldığı görülmektedir. Lokmanın saraya mutfağına geçişi ile birlikte seferden dönen ordu için de lokma dağıtımı yapıldığı görülmektedir.

Ölen bir kişinin arkasından lokma dağıtımı günümüzde de hala en çok lokma dağıtma nedeni olmaktadır. Son zamanlarda İzmir’de çok farklı nedenlerden dolayı lokma dağıtımı yapıldığı görülmektedir. Bunlar içerisinde birinci sırada yer alan yeni bir işe başlarken yapılan lokma dağıtımlarıdır.

Lokma Dağıtımında Gerçek Neden

Günümüzde İzmir halkı lokma dağıtmak için onlarca neden bulmaktadır. Ölen bir yakınının arkasında lokma döktürmek, yeni doğan bir bebeğin hayrına lokma dağıtmak ya da bir işyeri açılışı için lokma dağıtmak görünen bir nedendir. Aslında lokma dağıtımında gerçek neden bambaşkadır. İnsanların birlikte yaşamalarının bir sonucu olan dayanışma ve paylaşma geleneğidir.

Ülkemiz insanının manevi değerlere olan ilgisi çok fazladır. Lokma dağıtımı da bu değerlere paralellik göstermektedir. Bu anlamda da lokma dağıtımını değerlendirmek gerekir. Bir anlamda manevi bir tatmin sağlamaktadır.

Lokma Dağıtımında Neden Aramamak

Günümüzde İzmir’de neredeyse lokma dağıtımında her hangi bir neden aranmamaktadır. Bunun en iyi göstergelerinden birisi her Cuma namazı çıkışı bütün lokmacıların iş yapması gösterilebilir. Her Cuma çıkışı herhangi bir neden olsun veya olmasın insanlar lokma dağıtımı yaptırmaktadırlar. Bu biraz da dini inanışın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Cuma günleri lokma dağıtımında neden aramamanın en güzel örneklerinden birisidir. Fakat eğer insanlara karşılıksız bir iyilik yapmak istiyorsanız sadece Cuma değil haftanın her günü lokma dağıtımı yaptırmak daha mantıklı olacaktır. İzmir lokma dağıtımı paylaşım ve dayanışmanın göstergesidir. Bunun için de her hangi bir güne bağlı kalmadan dağıtım yapmak en iyisi olacaktır.

izmir saray lokma