Lezzetli bir lokma üretmenin sırrı bir iyi malzeme kullanmak, iki işini bilen bir ustanın varlığı diye kısaca söyleyebiliriz. Bu iki koşulun bir arada bulunması sayesinde iyi bir lokmanın oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Bunlardan ilkini gerçekleştirmek oldukça kolay olup sadece lokmaya hangi ürünlerin çok iyi tepki verdiğini bilmek gereklidir. Buda bir sonraki koşulla ilintili olup iyi bir usta sorusuna bizi getirmektedir.

Lezzetli bir lokma dökmenin ikinci koşulu olan iyi bir usta ne gibi farklar oluşturur? Bu soruya yanıt aramaya çalışalım. İyi bir usta hamurun kıvamını, yağın ısısını nerede nasıl bir müdahale yapması gerektiğini çok iyi bilmelidir. İzmir lokmacı firmalarının çoğu ne yazık ki böyle bir ustaya sahip değildirler. Lokma ustası aynı zamanda her zaman kullandığı markanın kalitesinde her hangi bir düşüş olduğunda bunu sezen ve gerekli önlemleri alandır.

Lezzetli Lokmanın Sırrı; Usta

İzmir lokma tatlısının bu kadar beğenilmesinin altında geleneksel bir yiyecek olmasının yanı sıra hafif ve lezzetli bir tatlı olması yatmaktadır. Hafif olmasının nedeni ise çok fazla bir malzeme kullanmadan sadece un, su, yağ ve şeker ki bunlardan şekerin kullanımı da son derece ölçülü olmak zorundadır. Yoksa baygın bir tatlı ortaya çıkmakta ve bu da lokmanın özelliğini bozmaktadır.

Lezzetli lokma yapmanın bir numaralı sırrı iyi bir ustaya sahip olmaktır. Bundan beş yıl öncesine kadar iyi bir usta bulmak zor değildi. Fakat günümüzde iyi ustaların sayısı göreceli olarak azalmıştır. Göreceli olarak dedik çünkü iyi ustalar bu işi bırakmamıştır. Sadece kötü ustaların sayısında büyük bir artış yaşanmaktadır. Her geçen günde bu sayı artmaktadır.

saray lokma

Lezzetli Lokmanın Fiyatı Nedir

İzmir’de son zamanlarda lokma firmalarının sayısında çok önemli bir artış yaşanmaktadır. Bunun sebepleri arasında en ağır basanı lokma üretim teknolojisinin geldiği noktadır. Yeni model lokma kazanları ile el değmeden lokma üretimi başka bir boyuta sıçramıştır. Burada ustaya düşen sadece iyi bir hamur oluşturmak olup gerisini makine halletmektedir. Elbette bu yeniliğin en önemli etkisi İzmir lokma fiyatı üzerine olmuştur.

Bu makinalardan üretilen İzmir saray lokma tatlısı şekil olarak kusursuz bir yapıya sahip olmakta ve çok kısa süre içerisinde lokma dökümü bitirilmektedir. Lezzetli lokmanın fiyatı çok yüksek rakamlar değildir. Kötü lokmanın da fiyatı aynıdır. O zaman neden lezzetli bir lokmaya aynı parayı verecek iken kötü bir lokma dağıtımı yaptırasınız ki. İşte bu gibi durumlarda bilinçli bir tüketici olmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Aynı paraya daha kaliteli bir hizmeti alacaksınız.

Lezzetli Lokma Yapımı

Bir yiyecekte ilk aranan özelliklerden birisi lezzet diğeri de sağlıklı olmasıdır. Bu ikisi birbirinden ayrılmaz bir şekilde birleştirilmiştir. Hiç kimse sağlıksız ama lezzetli ya da tersi lezzetli ama sağlıksız bir yiyecek tüketmek istemez. Burada lezzetli lokma yapımı derken aynı zamanda sağlıklı bir lokma yapımından da bahsediyor olacağız.

Lezzetli lokma yapımının ana unsurunun lokmacı ustası olduğunu söylemiştik. Basit bir tatlıda ustanın ne gibi bir önemi olabilir diyenler için herhangi bir lokma dağıtımında yanaşıp bir tabak almalarını ve lokmanın tadına bakmalarını rica edeceğiz. Bu aynı zamanda bizim için de geçerlidir. Bizimde lokmaların tadına bakın. İkisi arasındaki fark size ustanın önemini gösterecektir.

İzmir’in Lezzeti; Lokma

Lokma tatlısı İzmir ile özdeşleşmiş harika bir yiyecektir. Burada yaşayan ya da buraya gelen insanların favori yiyeceklerinden birisidir. İzmir’de yaşayıp ta lokmanın tadına bakmayan kimse yoktur. Burada yapılan lokmaların lezzeti başka yerde bulmak çok zordur. Bunda burada yerleşmiş olan lokma kültürünün ve insanların bu tatlıya verdikleri önemin göstergesidir.

İzmir’in elbette başka lezzetleri de bulunmaktadır. Fakat tüm şehrin bu kadar sahip çıktığı başka bir yiyecek yoktur. Geçmişten gelen bu lezzetin gelecek nesillere de aktarılması için işini iyi yapan lokmacı firmalarına ihtiyaç vardır. Biz bu geleneği geleceğe de aktaracağımıza inancımız tamdır.