İzmir Lokmacı

/İzmir Lokmacı
İzmir Lokmacı2018-01-05T14:09:32+00:00

Lokma tatlısı ülkemizin de içinde yer aldığı bu coğrafyada doğup günümüze kadar gelmiş lezzetli ve hafif bir tatlıdır. Daha çok İzmir ve civarında tüketilmesi ile birlikte İzmir lokma bu işi yapan da İzmir lokmacı diye anılır olmuştur. İzmir’de diğer şehirlerin aksine lokma tatlısı pastanelerde tatlıcılarda satılan bir ürün değildir. İzmir halkının çok eski bir gelenek olan ölümlerde, doğumlarda, sünnetlerde, askerden dönen oğlu için etrafındaki ya da hiç tanımadığı insanlarla hissiyatını paylaşma arzusunun bir sonucu olarak dağıtılmıştır.

Çok eski zamanlardan beri süregelen bu gelenek Osmanlı sarayında da görülmekte padişah ve çevresinin yeni doğumlarda ve ölümlerde halka lokma dağıtıldığı görülmektedir. Hatta yuvarlak küre şekilde dağıtılan bu lokma saray lokması olarak adlandırılmıştır. Günümüzdeki ismi ise İzmir saray lokması olarak bilinmektedir. Bir de saray lokmasının boyut olarak daha küçüğü vardır ki buda fındık saray lokması ya da fındık lokma olarak adlandırılmaktadır.

İzmir Lokmacı kimdir? Lokma tatlısı nedir ve nasıl yapılır

İzmir lokma tatlısının içerdiği bileşenler un, su, tuz, maya, yağ ve şekerden oluşmaktadır. Yapımı çok basit gözükmesine rağmen bir deneyim ve beceri gerektirmekte olup herkes İzmir lokmacı olamaz. Eğer bu beceriye sahip değilseniz yapmış olduğunuz ürün bir şeye benzemeyen yavan bir mamul olarak halka sunulacaktır. Bu yüzden pek çok pişirilen yiyeceklerde olduğu gibi lokma tatlısının da yapım esaslarına uyulması şarttır.

Lokma tatlısı eskiden evlerin bahçelerinde dev kazanlarda pişirilen insanların ortaklaşa bir dayanışma içerisinde yapmış olduğu bir tatlı idi. Fakat gerek şehirleşmenin etkisi gerekse de insanların zaman bulamaması yüzünden bu gelenek İzmir lokma firmalarının belirli bir ücret karşılığında yapılması ile devam etmekte ve bu insanlara İzmir lokmacı denmektedir.

Bundan beş yıl öncesine kadar lokma döktürülecek yere kazanlar ve diğer malzemeler taşınır. İzmir lokmacı ustası genelde sokakta veya kaldırımda bir tezgâhını kurar ve burada ya daha önceden hazırlanmış olan veya orada hazırlanan hamur kızartılmaya başlanır ve sonrasında da şerbeti üzerine dökülerek halka sunumu gerçekleştirilirdi. Fakat araçlara uygun kazan ve ocakların yapımı ile birlikte artık İzmir lokma tatlısı mobil olarak her yerde döküme hazır bir hale gelebilmektedir.

izmir lokmacı