İzmir saray lokmaÇok eski zamanlarda Osmanlı saray mutfağında küre şeklinde üretilen lokma tatlısına halk saray lokması adını vermiştir. Günümüze kadar gelen bu tatlı çeşidinin en çok tüketildiği yerin İzmir olmasından dolayı birçok yerde de İzmir saray lokma tatlısı olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde pek çok tatlı çeşidi hem evde hem de dükkânlarda yapılmaktadır. Baklava, kazandibi, sütlaç, aşure bunlara örnek tatlılardır. Fakat bazı tatlıları yapmak çok kolay gibi gözükse de evde yapmak oldukça zordur. Lokma tatlısı da bunlardan birisidir. Eğer iyi bir usta değilseniz hüsrana uğramanız kaçınılmazdır.

Her şeyden önce kaliteli un, şeker ve yağ kullanmak zorunludur. Sonrasında ise ne kadarlık bir tatlı yapmayı düşündüğünüz önemlidir. Burada önemli olan kullandığınız un miktarı ile ne kadarlık bir tatlının ortaya çıkacağıdır. Pek çok İzmir saray lokma tatlısı dağıtan insanların yapmış olduğu en büyük hata şerbetini az koymaktır. Oysa tatlının adı üstünde tadını veren şerbetidir. Bu ne az ne de fazla olmalıdır. Az olunca tadı çıkmayacak çok olunca da insanların içi bayılacaktır. Bu yüzden şerbeti kararında olmalıdır.

Hamurun kızartılmasında da bir püf noktası kızgın yağa atılan hamur ilk olarak aşağıya çökmektedir. Pişen hamur bir süre sonra yüzeye çıkmakta olup bunları iyi takip etmek gerekmektedir. Pişen lokmaları şerbetin içerisine atıp tatlanması sağlanarak servise hazır hale getirilir.

İzmir Saray Lokma Dökümü

Lokma tatlısının büyük kazanlara hızlı ve sanki bir anda aktarılıyormuş gibi olmasından dolayı lokma dökmek deyimi kullanılmaktadır. İzmir saray lokma dökümü ise daha çok İzmir’de dağıtılan lokmanın çeşidini belirtmektedir. İzmir’de sünnet törenlerinde ve ya nişan törenlerinde, iş yeri açılışlarında, şube açılışlarında ve ya iş yerlerini başka bir yere taşıdıklarında lokma dağıtmak bir gelenek halini almıştır.

Daha çok başkalarının hayır duasını almak üzere dağıtılması esasına göre yapılan İzmir saray lokma dökümü artık başka şehirlerde de görülmeye başlanmıştır. Ülkemiz insanının hayır işlerini çok sevmesi ile yakından alakalı bu durum pek çok şehirde lokma firmalarının ortaya çıkışını hızlandırmıştır.

Firmamız İzmir saray lokma dökümünü nerede ve kaç kişilik olduğuna bakmaksızın en iyi bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır. Bütün kullandığımız malzemeler birinci sınıf olup istenildiği takdirde denetime açıktır.

İzmir Lokma Sanatı: Günlük Yaşamda Lokma

İzmir saray lokma yapımıLokma dökmek toplumumuz için eski zamanlardan bu yana yaşanan ve yaşatılan bir gelenek olmakla birlikte çağımızı peşinden sürükleyip biçimlendirmekte olan modern hayat ve koşturmaca bu değerli geleneğin de bireyler tarafından her an gerçekleştirilmesini zor bir olgu haline koymuştur. Böyle bir noktada da devreye İzmir lokma üretimi yapan değişik firmalar girer. Kim bilir, böylece lokma dökmekten değil de, artık lokma döktürmekten söz eder olacağızdır.

Değişimlere karşı yaşamaya devam eden lokma geleneği bir sanata dönüşmüş durumdadır. Yapanı ve sunumu değişiklik gösterse de insanımızın vazgeçilmez damak zevklerinden olan İzmir lokma sağlıklı ve sade muhtevası ile hem kişiler için vazgeçilmezliğini sürdürmekte ve aynı zamanda toplumsal kültürün ve geleneğin bir parçası olmaya devam etmektedir. Değişik tören ve derneklerde artık konuklara ev sahipliği yapan ailevi fertleri lokma dökmeyi yapmasalar da onların yerine o vazifeyi firmalar yapmaktadır.

Tüm bu gelişmeler sonucu İzmir lokmacı bugün de mevlit törenlerinde, taziye evlerinde ve sünnet cemiyetlerinde vazgeçilmez ikram konusu olmayı sürdürmektedir. Böylece o değişen ve başkalaşım geçiren hayata karşı vazgeçilmez ve değişmez damak tadı olmayı elden bırakmamış olmaktadır.

Değişen Hayata Karşı Değişmeyen Lezzet: Lokma

Un, maya, tuz ve su gibi temel ve sade malzemelerden elde edilen lokma hamuru, kızgın zeytinyağı veya diğer çiçek yağları içinde pişirilerek kendine özgü şerbet ile tatlandırılmaya hazır hale getirilir. Aslında şerbeti de en az kendisi kadar sade ve sağlıklı malzemelerden meydana gelmektedir: Şu ve şekerin kaynatılması yoluyla elde edilen nefis şerbet!

Eskiden evlerde yapılan bu lezzet hiç değişmeden artık lokma firmaları tarafından yapılmaktadır. Elbette lokmacıdan lokmacıya bir tat farkı bulunmaktadır. Kimisi farklı bir aroma elde etmekte kimisi ise sade bir şekilde sunmaktadır. Bazıları tarçınla süslemekte bazıları ise hiçbir şey koymamaktadır. Önemli olan bu lezzetin olduğu gibi sunulmasıdır.

Saray Lokma Ölümsüz Geleneğimizdir

Bu kadar basit sade temiz ve herkesi kucaklayan bir tat ve damak zevki demek olan İzmir lokma böylece toplumumuzun yaşamı içinde de buna uygun yerini çoktan almıştır. Taziye evlerinde, sünnet cemiyetlerinde, mevlit törenlerinde ve daha başka benzersiz toplumsal olaylarda lokma dökmek adeti, lokma döktürme adeti olarak devam etmektedir. Çünkü o güzelim çıtır çıtır lezzet, o sıcacık bir tat olan İzmir lokma gelen konuklara ikram edilen en uhrevi ve en sempatik yiyecek durumundadır. İzmir lokma fiyatı her bütçeye uygundur.

İzmir saray lokma dökümü