İzmir saray lokma

/İzmir saray lokma
İzmir saray lokma2018-01-05T14:30:16+00:00

İnternette İzmir saray lokma ile ilgili pek çok tarif bulabilirsiniz. Kaç kişilik yapacağınız ne kadarlık bir un yağ ve şeker kullanacağınız yazmaktadır. Fakat hamurun kıvamını tutturabilmek oldukça zordur. Ya da şerbetin oranını ayarlamak herkesin yapabileceği bir iş değildir. İzmir saray lokma tatlısının lezzetinin sırrı ise sokakta dağıtılması ve bir dua beklenilmesidir. Elbette usta önemlidir neyi ne zaman nasıl katacağını çok iyi bilmelidir. Fakat bu tatlının bu kadar çok yayılmasındaki neden maneviyatıdır.
Ustalarımızın hazırlamış olduğu İzmir saray lokma son derece hijyenik ortamda güler yüzlü personelimiz tarafından ilahiler eşliğinde dağıtılmaktadır.

Çok eski zamanlarda Osmanlı saray mutfağında küre şeklinde üretilen lokma tatlısına halk saray lokması adını vermiştir. Günümüze kadar gelen bu tatlı çeşidinin en çok tüketildiği yerin İzmir olmasından dolayı bir çok yerde de İzmir saray lokma tatlısı olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde pek çok tatlı çeşidi hem evde hem de dükkânlarda yapılmaktadır. Baklava, kazandibi, sütlaç, aşure bunlara örnek tatlılardır. Fakat bazı tatlıları yapmak çok kolay gibi gözükse de evde yapmak oldukça zordur. Lokma tatlısı da bunlardan birisidir. Eğer iyi bir usta değilseniz hüsrana uğramanız kaçınılmazdır.
Her şeyden önce kaliteli un, şeker ve yağ kullanmak zorunludur. Sonrasında ise ne kadarlık bir tatlı yapmayı düşündüğünüz önemlidir. Burada önemli olan kullandığınız un miktarı ile ne kadarlık bir tatlının ortaya çıkacağıdır. Pek çok İzmir saray lokma tatlısı dağıtan insanların yapmış olduğu en büyük hata şerbetini az koymaktır. Oysa tatlının adı üstünde tadını veren şerbetidir. Bu ne az ne de fazla olmalıdır.

Az olunca tadı çıkmayacak çok olunca da insanların içi bayılacaktır. Bu yüzden şerbeti kararında olmalıdır.
Hamurun kızartılmasında da bir püf noktası kızgın yağa atılan hamur ilk olarak aşağıya çökmektedir. Pişen hamur bir süre sonra yüzeye çıkmakta olup bunları iyi takip etmek gerekmektedir. Pişen lokmaları şerbetin içerisine atıp tatlanması sağlanarak servise hazır hale getirilir.

İzmir Saray Lokma Dökümü

Lokma tatlısının büyük kazanlara hızlı ve sanki bir a aktarılıyormuş gibi olmasından dolayı lokma dökmek deyimi kullanılmaktadır. İzmir saray lokma dökümü ise daha çok İzmir’de dağıtılan lokmanın çeşidini belirtmektedir. İzmir’de sünnet törenlerinde ve ya nişan törenlerinde, iş yeri açılışlarında, şube açılışlarında ve ya iş yerlerini başka bir yere taşıdıklarında lokma dağıtmak bir gelenek halini almıştır.

Daha çok başkalarının hayır duasını almak üzere dağıtılması esasına göre yapılan İzmir saray lokma dökümü artık başka şehirlerde de görülmeye başlanmıştır. Ülkemiz insanının hayır işlerini çok sevmesi ile yakından alakalı bu durum pek çok şehirde lokma firmalarının ortaya çıkışını hızlandırmıştır.
Firmamız İzmir lokma dökümünü nerede ve kaç kişilik olduğuna bakmaksızın en iyi bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır. Bütün kullandığımız malzemeler birinci sınıf olup istenildiği takdirde denetime açıktır.

İzmir saray lokma