izmir lokmaÜlkemiz diğer ülkelere oranla adeta bir tatlı cennetidir desek çok da abartmamış oluruz. Yüzlerce çeşit süt tatlısı mı desek, değişik meyve tatlılarını ya da hepimizde ayrı bir yeri olan hamur işi tatlılar yurdumuzda envaı çeşitte yapılmaktadır. Hamur işi tatlılar içerisinde yer alan lokma tatlısı çok eski zamanlardan beri üretilmekte olan bir tatlıdır. Arapların bolca tükettiği sanılmakta olup, Osmanlı saray mutfağında da kendine yer bulmuş bir tatlıdır. Saray mutfağında yapılan küre şeklindeki tatlıya saray lokması denmektedir.

Lokma, un ve maya ile yapılan basit bir hamurun yağda kızartılması ve şerbetlenerek ikram edilmesi ana prensibine dayanmaktadır. Bölgelere göre ufak tefek farklılık gösterse de ana yapılış prensibi bu şekilde olmaktadır. Sadece üzerini süsleme ve sunum şekli değişik olabilmektedir. Kimi yerlerde tarçın kullanılmakta kimi yerlerde peynir ile sunulabilmektedir.

Lokma Çeşitleri

Lokma tatlısı ortadan delik simide benzer şekilde olabildiği gibi saray lokmasında olduğu gibi küre şeklinde de olabilmektedir. Her iki şekilde aynı lezzete sahip olup sadece biçimsel bir farklılığı vardır. İzmir kentine yaz aylarında gelenlerin hayretle izlediği aktivitelerden birisi de sokakta bu talının dağıtımıdır. Çeşitli nedenlerle hayır işlemek için halka lokmasının dağıtılması için sokaktan daha iyi bir yeri olduğunu sanmıyoruz.

Ölen bir kişinin ardından, bir işyerinin açılışında ve ya her hangi bir toplu törende bu tatlıyı dağıtmak bir gelenek halini almıştır. Sokakta hiç tanımadığı insanlara yapılan bu ikramın karşılığı elbette iyi temenniler ve hayır duaları olmaktadır. Eskiden burada tek sorun çok fazla kişiye yapılacak lokmanın elle yoğrulması ve de pişirilmesi çok fazla zaman almaktaydı. Günümüzde ise teknolojideki yeniliklerle bir araç içerisine yerleştirilen makineler ile ne yapması gerektiğini iyi bilen bir usta kolaylıkla bu tatlının dökümünü yapabilmektedir.

Tatlıların Sultanı Meşhur İzmir Lokması

Ege bölgesinin en meşhur tatlısı olan bu tatlı, İzmir Lokma adıyla da bilinmektedir. Lokma, bir tatlıdan çok daha ötede ve toplumumuzda bir kültürü olan tatlıdır. Lokma dağıtmak eylemine konu olan bu tatlı, insanların hayır duası almak için dağıttığı kültürel bir tatlımızdır. İzmir lokmacı, olarak sizlere 1995 yılından bu yana en lezzetli lokmaları sunan firmamız, kalitesinden yıllardır ödün vermemekte ve her daim lezzetli lokmaları sizler için üretmektedir.

Toplumların en küçük adet ve gelenekleri bile onların kim olduklarını ve hayatı nasıl algılayıp yaşadıkları hususunu bize bütün gerçekliğiyle gösterir. İzmir lokması dediğimiz anda da sadece bir besini, bir lezzeti veya bir tadı anmış olmayız. O milletimizin bir lezzet olmanın da ötesinde anlam ve değer yüklediği bir gerçekliktir.

Lokma Üretiminde Fark Yaratanlar

saray lokmaTadım tatlı firması olarak İzmir ve ilçeleri başta olmak üzere, Ege bölgesinin tamamında lezzetli ve taze üretimi yapmaktayız. İzmir lokma dendiğinde Ege bölgesinde akla gelen ilk firma olan Tadım firması, kaliteli, lezzetli ve hijyenik koşullarda ürettiği lokmalarda, her daim aynı lezzeti ve tazeliği sizlere sunmaktadır. Firmamız, tatlıların üretiminden satış anına kadar en kaliteli malzemeleri kullanmakta ve ürünlerini el değmeden otomatik dökme makinelerinde üretmektedir. Hayır işlemek ve bu tatlıyı dağıtmak isteyen kişiler için diledikleri sayıda toplu satışını gerçekleştirme kapasitesine sahip olan firmamız, aynı zamanda bu tatlıyı seven kişiler için de satış yapmaktadır.

İzmir lokmasının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını cevaplamak aslında oldukça kolaydır. Un Maya tuz ve su ile meydana getirilen hamur belli hacimlerde parçalara bölünerek kızgın yağ atılarak pişirilir. Daha sonra da su ile şekerin kaynatılması yolu ile elde edilen kendine özgü şerbet ile tatlandırılarak sofraları sunulmaya hazır hale getirilmiş olur.  Görüldüğü gibi çok basit sade ve sağlıklı malzemeden ve yine çok sağ bu biçimde elde edilen İzmir lokma bu nedenle olsa gerektir ki Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olmuştur.

Lokma Tatlısı Nasıl Yenir?

Un, şeker ve yağdan yapılan bir hamur tatlısı olan lokmaya tadını, kullanılan malzemelerin kalitesi ve bu tatlının taze iken yenmesi vermektedir. Meşhur İzmir lokmasının fiyatı uygundur ve sizlere, en kaliteli malzemeler ile üretilmiş ve taze olarak satışa sunulan lokmaları üretmekteyiz. Bu tatlı sade olarak yenebildiği gibi, kişilerin isteğine ve zevkine göre üzerine tarçın ya da Hindistan cevizi serpiştirilerek de yenebilmektedir. Tadım tatlıcı olarak firmamız, bu tatlının en lezzetli halini sizlere sunmak adına üretim koşullarının her aşamasında kaliteye ve hijyene büyük bir titizlik göstermektedir. Saray sofralarından günümüze kadar gelen bu kültürü, günümüzde de en çok sevilen ve beğenilerek tüketilen tatlılardan biridir. Yapımı her ne kadar kolay olsa da, üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi ve lokmanın taze olarak sunulması, lokmanın lezzetine lezzet katmaktadır. Tadım tatlıcı olarak, sizlere yediğiniz her tatlısında aynı lezzet ve kaliteyi sunmayı garanti etmekteyiz.

Lokmanın Toplum Hayatındaki Değeri

İzmir lokması denince kolayca sıralanabilecek olan bu bilgi onun malzeme olarak nelerden ve nasıl meydana getirildiği hususunu aydınlatmak üzere her an söyleyebiliriz. Ancak bütün bu gerçeğin tamamı değil, ancak ve ancak yarısı olur. Çünkü toplum olarak İzmir lokmasına yüklediğimiz anlam ve bu anlamın sembolize ettiği değer gerçekten de onun asıl önemini ve hayatımızdaki konumunu belirler durumdadır.

Gerçekten de İzmir lokması olmadan Türk toplumunda taziye evi konuklarını tam anlamıyla ağırlayamaz. İzmir lokması olmadan kandil geceleri kutlanamaz. İzmir lokması olmadan mevlit törenleri tam manası ile yerine getirilmiş olmaz. Aynı şekilde sünnet cemiyetlerinde misafirleri sunulan İzmir lokması olmadan o cemiyeti tamamlanamaz. Bir millet tatlı gibi maddi olarak küçük bir olguya ancak bu kadar yüce ve yüksek bir değer vermiş olabilir.

Vazgeçilmez Lezzet

Sonuç olarak şu rahatlıkla söylenebilir: Millet olarak değişen ve hızlanan hayata karşı, evlerimizde lokma dökme adetinden vazgeçmiş isek de bu görevi kentlerimizde yüklenen değişik firmalar olmuştur; yani Türk milleti lokmadan ve onun meydana getirdiği lezzetten ve buna bağlı olarak gelişmiş ve toplumumuza tamamen yerleşmiş olan gelenek ve göreneklerden hiç vazgeçememiştir. İzmir lokma fiyatı diğer tatlılara göre çok daha uygundur.

Şirketimizin üretmiş olduğu lokmalar en kaliteli yağ, un ve şeker kullanılarak hazırlanmakta ve değerli ustalarımızın ellerinde bir lezzet şölenine dönüşmektedir. İstenilen her yerde ne kadarlık bir miktar istenirse son derece ekonomik fiyatlarla dökümü ve dağıtımı yapmaktayız. Ekonomik fiyatı ve damak çatlatan lezzeti ile hayır işlerinde kullanılan biricik tatlıdır.

Lokma