Ülkemiz diğer ülkelere oranla adeta bir tatlı cennetidir desek çok da abartmamış oluruz. Yüzlerce çeşit süt tatlısı mı desek, değişik meyve tatlıları mı ya da hepimizde ayrı bir yeri olan hamur işi tatlılar yurdumuzda envai çeşitte yapılmaktadır. Hamur işi tatlılar içerisinde yer alan Lokma tatlısı çok eski zamanlardan beri üretilmekte olan bir tatlıdır. Arapların bolca tükettiği sanılmakta olup, Osmanlı saray mutfağında da kendine yer bulmuş bir tatlıdır. Saray mutfağında yapılan küre şeklindeki tatlıya saray lokması denmektedir.

Bu tatlı, un ve maya ile yapılan basit bir hamurun yağda kızartılması ve şerbetlenerek ikram edilmesi ana prensibine dayanmaktadır. Bölgelere göre ufak tefek farklılık gösterse de ana yapılış prensibi bu şekilde olmaktadır. Sadece üzerini süsleme ve sunum şekli değişik olabilmektedir. Kimi yerlerde tarçın kullanılmakta kimi yerlerde peynir ile sunulabilmektedir.

Lokma tatlısı ortadan delik simide benzer şekilde olabildiği gibi saray lokmasında olduğu gibi küre şeklinde de olabilmektedir. Her iki şekilde aynı lezzete sahip olup sadece biçimsel bir farklılığı vardır. İzmir kentine yaz aylarında gelenlerin hayretle izlediği aktivitelerden birisi de sokaktaki dağıtımıdır. Çeşitli nedenlerle hayır işlemek için halka dağıtmanın sokaktan daha iyi bir yeri olduğunu sanmıyoruz.
Ölen bir kişinin ardından, bir işyerinin açılışında ve ya her hangi bir toplu törende lokma dağıtmak bir gelenek halini almıştır. Sokakta hiç tanımadığı insanlara yapılan bu ikramın karşılığı elbette iyi temenniler ve hayır duaları olmaktadır. Eskiden burada tek sorun çok fazla kişiye yapılacak lokmanın elle yoğrulması ve de pişirilmesi çok fazla zaman almaktaydı. Günümüzde ise teknolojideki yeniliklerle bir araç içerisine yerleştirilen makineler ile ne yapması gerektiğini iyi bilen bir usta kolaylıkla lokma dökümü yapabilmektedir.

Şirketimizin üretmiş olduğu lokmalar en kaliteli yağ, un ve şeker kullanılarak hazırlanmakta ve değerli ustalarımızın ellerinde bir lezzet şölenine dönüşmektedir. İstenilen her yerde ne kadarlık bir miktar istenirse son derece ekonomik fiyatlarla dökümü ve dağıtımı yapmaktayız. Ekonomik fiyatı ve damak çatlatan lezzeti ile hayır işlerinde kullanılan biricik tatlıdır.

Lokma