Lokmacı

/Lokmacı
Lokmacı2018-01-05T14:36:33+00:00

Lokmacı, lokma tatlısının ehli, sunumunda değerleri bilen ve uygulayan ustadır. Hangi unun, hangi şekerin hangi yağın, hangi ölçü ile karıştırılacağını ve hangi kıvamda pişirileceğini bilen meslek erbabıdır. Tatlandırmada lokmaya özel o tadı yakalamak için şekeri ve suyun, kaynama ve karışma kıvamını ustalıkla uygulayandır. Karıştır yoğur tatlandır değil, mahareti ile özel lezzeti ve tadı yakalamayı başarandır. Meslek erbabı, lokma erbabı oluş diyebileceğimiz ustadır.

Lokmacı dendiğinde günümüzde meslek erbapları değil lokma makinaları akla gelir oldu. Tekniğin hor ve hoyratça ticari kullanımında ötürü artık, bu meslek nerede ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Her şey hızlı ve kolay para kazanmanın uğruna heba ediliyor. Düşününüz ki ne kadar çok para kazanıyorsa o kadar iyi lokma ustası, unvanı oluşmaya başladı. Artık lokmaya değil kazanılan paraya bakılır oldu. Hayatımızın çocukluk tatları unutturulmak istenir oldu.

İyi bir lokmacı ustası olmak

Lokmacı daha çok para kazanmak için nerede üretildiği bile belli olmayan merdiven altı, zehirli unu, şekeri, yağı kullanmaz. Bunu önce ahlaksızlık sayardı. İnsanların cenazesinde, düğününde, nişanında komşusuna, eşine, dostuna, ahaliye sunduğu ikram ettiği o tadı, haksız ticarete kurban etmez. Üç kuruş ucuz olsun, daha çok müşteri olsun diye, lokma adı altında misafirine zehir sunmaz. İnsanların düğün, nişan, ölüm, kaza, bela anlarında ki aşırı duygusal havanın atmosferinde faydalanıp da kötü lokmayı daha çok para elde etmek için fırsatçılık yaparak satmaya çalışmaz lokmacı.

İzmir lokmacı, önce meslekten önce sağlık bilincine, ahlak değerine sahiptir. Yaptığı işin doğru yapılmadığında ölümcül zehir olacağını bilir. Bu nedenle eskiler çıraklıktan yetiştirirdi. Hem elini, hem ruhunu hem de meslek bilincini birlikte öğretirlerdi. Şimdilerde aracını, lokma makinasını, kepçesini bir de başına kepini alan kendini usta ilan eder oldu. Yüzlerce bazen binlerce insana aynı anda lokma dağıtır oldu. Artık sağlık, artık lezzet, artık sunum aranmaz oldu. “Kaç kişilik lokmayı kaça dökersin” pazarlığı her şeyi belirler oldu.

İyi bir usta yok değil hala var fakat acımasız rekabet ortamında varlığını sürdürmesi çok zorlaştı. Gerçek ustanın elinden lokmayı tattığınızda o lezzetten asla vazgeçmiyorsanız işe o ustanın, o ustanın değerini zaten bileceksiniz.

 

lokmacı