LokmacıLokmacı, lokma tatlısının ehli, sunumunda değerleri bilen ve uygulayan ustadır. Hangi unun, hangi şekerin hangi yağın, hangi ölçü ile karıştırılacağını ve hangi kıvamda pişirileceğini bilen meslek erbabıdır. Tatlandırmada lokmaya özel o tadı yakalamak için şekeri ve suyun, kaynama ve karışma kıvamını ustalıkla uygulayandır. Karıştır yoğur tatlandır değil, mahareti ile özel lezzeti ve tadı yakalamayı başarandır. Meslek erbabı, lokma erbabı oluş diyebileceğimiz ustadır.

Lokmacı dendiğinde günümüzde meslek erbapları değil lokma makinaları akla gelir oldu. Tekniğin hor ve hoyratça ticari kullanımında ötürü artık, bu meslek nerede ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Her şey hızlı ve kolay para kazanmanın uğruna heba ediliyor. Düşününüz ki ne kadar çok para kazanıyorsa o kadar iyi lokma ustası, unvanı oluşmaya başladı. Artık lokmaya değil kazanılan paraya bakılır oldu. Hayatımızın çocukluk tatları unutturulmak istenir oldu.

İyi bir lokmacı ustası olmak

lokmacıLokmacı daha çok para kazanmak için nerede üretildiği bile belli olmayan merdiven altı, zehirli unu, şekeri, yağı kullanmaz. Bunu önce ahlaksızlık sayardı. İnsanların cenazesinde, düğününde, nişanında komşusuna, eşine, dostuna, ahaliye sunduğu ikram ettiği o tadı, haksız ticarete kurban etmez. Üç kuruş ucuz olsun, daha çok müşteri olsun diye, lokma adı altında misafirine zehir sunmaz. İnsanların düğün, nişan, ölüm, kaza, bela anlarında ki aşırı duygusal havanın atmosferinde faydalanıp da kötü lokmayı daha çok para elde etmek için fırsatçılık yaparak satmaya çalışmaz lokmacı.

İzmir lokmacı, önce meslekten önce sağlık bilincine, ahlak değerine sahiptir. Yaptığı işin doğru yapılmadığında ölümcül zehir olacağını bilir. Bu nedenle eskiler çıraklıktan yetiştirirdi. Hem elini, hem ruhunu hem de meslek bilincini birlikte öğretirlerdi. Şimdilerde aracını, lokma makinasını, kepçesini bir de başına kepini alan kendini usta ilan eder oldu. Yüzlerce bazen binlerce insana aynı anda lokma dağıtır oldu. Artık sağlık, artık lezzet, artık sunum aranmaz oldu. “Kaç kişilik lokmayı kaça dökersin” pazarlığı her şeyi belirler oldu.

İyi bir usta yok değil hala var fakat acımasız rekabet ortamında varlığını sürdürmesi çok zorlaştı. Gerçek ustanın elinden lokmayı tattığınızda o lezzetten asla vazgeçmiyorsanız işe o ustanın, o ustanın değerini zaten bileceksiniz.

İyi Lokmacıyı Bulmak

Tadım lokmacıİzmir’de illaki bir lokma dağıtımına denk gelmişsinizdir. Eğer inancınız varsa veya lokmayı seviyor iseniz yanaşıp bir tabak alarak tadına bakın. Eğer lokmalar çıtır çıtır ve ağzınızda dağılıyor ise iyi bir lokma ustası ile karşılaşmışsınız demektir. Yok eğer lokmaları yemekte zorlanıyor iseniz işini bilmeyen bir usta ile karşılaşmışsınızdır.

İyi lokmacıyı bulmak bazılarına göre bir şans işidir. Kimisi ilk lokma dökümünde iyi bir lokmacıya denk gelirler ve bütün bir ömür boyunca o lokmacı ile çalışırlar. Ama herkes yıllardan beri lokma döktürmemektedir. İnsanların ne zaman lokma döktürecekleri hiç belli olmaz. İhtiyaç hasıl olduğunda ise ilk bakılacak yer internettir. İnternetten firma hakkında bilgi edinmek ise oldukça zordur.

İnternetten firma hakkında bakılacak bilgilerin başında referansları ya da daha önce yapmış olduğu işlere bakmak lazımdır. Bu size firma hakkında ayrıntılı bir bilgi verecektir. İnternet üzerinde fiyata da bakılabilir. Birçok firma fiyatlarını web sitelerine koymaktadırlar. Fakat yeterli güncellemenin olmayışı ayrıca bir sıkıntı yaratmaktadır. Bazı müşteriler ise fiyatta ucuzluğu aramaktadırlar. Buda onları yanlış yerlere sürüklemektedir.

Korsan Firmalara Dikkat Etmek Lazım

Lokma tatlısı İzmir’de oldukça yüksek oranda sahiplenilen bu şehirle özdeşleşen bir tatlı olmuştur. Bu tatlının böylesine sahiplenilmesinde geçmişten gelen etkisi olduğu kadar bu tatlının ifade ettiği değerlerinde anlamı vardır. İzmir şehir lokmaya böylesine sahip çıkınca ister istemez oluşan talebi karşılamak için bir arzın da patlaması kaçınılmazdır. Buda birçok yeni firma ya da kişinin lokma işine girmesine yol açmıştır.

Bu yeni giren firmaların bir kısmı başka lokmacıların yanında çıraklık yapan kişiler olduğu bilinmektedir. Bunlar sektöre yeni bir soluk getirmekte ustalarından öğrenmiş oldukları zanaatlarını başarılı bir şekilde sergilemektedirler. Fakat bir de bu işten hiç anlamayan, günü birlik diye tabir edilen korsan firmalar vardır. Esasında dikkat edilmesi gereken bu firmalardır.

Korsan firmaların sektörde kalitesiz ve sağlıksız üretimleri ciddi bir problem oluşturmakta, sektörde işin hakkını vererek yapan firmaları zor durumda bırakmaktadırlar. Bu firmaların yapmış oldukları kalitesiz üretimlerini ucuz lokma ile maskelemektedirler. İnsanlar ucuz lokmaya kanarak bu tür firmalarla iş yapmakta ve aradaki farkı anlamayanlar kaliteli üretim yapanlara siz neden daha pahalısınız demektedirler.

İzmir Lokmacı Hizmeti

İzmir lokmacı hizmeti neleri kapsamakta, ödediğiniz ücret karşılığında ne gibi hizmetler almaktasınız. Lokma dökümü için bizimle anlaştığınız andan itibaren lokmanın yapımı, dağıtımı, dağıtımı için gereken sarf malzemelerin temin edilmesi hepsi bize aittir. Siz sadece saray lokma veya İzmir lokma mı istiyorsunuz ona karar verin. Anlaştığımız yer ve zamanda hamurumuz hazır bir şekilde gelmekteyiz. Yağın ısınmasını beklerken bir yandan da servis için gereken hazırlıkları yapıyoruz.

Ürünlerimiz her zaman için en kaliteli ve taze un, yağ ve şekerden imal edilmektedir. Çalışanlarımızın temizliği ve özenli çalışması sayesinde sağlıklı bir lokma dökümü gerçekleştiriyoruz. Sizde kalitenin ve lezzetin tadına ve keyfine varmak için bizimle iletişime geçiniz.

lokmacı