Lokma sırasına girmeye utanırdı kız kardeşim. On yaşlarında ya vardık ya yoktuk. Nasıl bir kültür aşılanmışsa ona lokma kuyruğuna girmek onu utandırırdı. Belki de kız çocuklarına böyle daha farklı kültür veriliyordu o zamanlar. “Sen kız çocuğusun her yere gitme, her yere girme” gibi olabilir. Kötüymüş şimdi düşündüğümde. Çocuğun kızı erkeği mi olur. Bu cümleyi yazar iken memleketimiz de sapkınlığın aldığı hali de göz önüne getirince yazar iken elim titriyor öfkeden. Kız çocuğu onu hayattan mahrum ederek değil hayatı ona yaşanır kılarak korunabilir.

Lokma hatıram unutulmaz

Ne zaman lokmacı görsem kız kardeşimin bana lokma al diye yalvaran gözlerini hatırlarım. Benden büyüktü. Ben onun lokma isteğini ona eziyete dönüştürürdüm. Ondan isteklerim varsa mesela sende bana dondurma alacaksın, şu oyuncağını bana vereceksin gibi isteklerimi sıralardım. Lokma alama sırasına girdiğimde öyle gözüyle beni izlerdi. Hiç ayırmazdı gözlerini. Bir an önce almam için de gözleri ile bana işaret ederdi. Alıp getirdiğimde lokmayı o yemeden önce dua ederdi. Dudaklarını oynatır gözlerini kapatır içinden duasını eder sonra lokmayı yerdi. Lokma sevgisinden hiç vaz geçmedi. Hala lokmacı görse illa ki alır. Ama kuyruğa kendisi girer. Kendisi alır. Ama duasını ahla lokmayı yemeden önce yapar.

İzmir ev taşı olarak biz lokma işi yapan firmaların ofis veya eşya taşınmasında daima özel itina ile özel indirimli fiyat uyguluyoruz. Olur da bize ulaşmak isterseniz bilgilerimiz. İstediğiniz vakit bize ulaşabilirsiniz. Biz daima açık oluyoruz.

Lokma İzmir kentine özgü bir durum olarak gözükmektedir. Fakat son zamanlarda başka kentlerde de lokma dağıtımı görülmeye başlanmıştır. Hatta büyük şehirlerimizde profesyonel firma sayısında bariz bir artış gözlenmektedir. Kız kardeşim diye yazdım ama onun sayesinde en az onun kadar bende severim lokmayı. Ama duamı lokma sonrası yaparım. Lokmacı arkadaşların bu güzel işlerinde gönülden başarı temenni ederim.