İzmir’in hemen her yerinde rast geldiğimiz lezzetli bir tatlı olan lokma tatlısı İzmir’in simgelerinden birisi haline gelmiştir. Bir kerde ağza alınıp yutulmasından dolayı lokma adını almıştır. İzmir’in yerlisi olmayanların da merakla sordukları bu tatlının her hangi bir tatlıcıda üretilmesi söz konusu değildir. Daha çok sokaklarda halka bedava dağıtılan bir yiyecektir.
Yuvarlak küçük top şeklinde olanı İzmir saray lokma, halka şeklinde olanı ise sadece lokma olarak adlandırılmaktadır. Osmanlı sarayının ne kadar ağzının tadını bildiği göz önünde bulundurulursa bu tatlının da lezzeti ve asilliği daha iyi anlaşılır. Hafif ve kullanılan malzemenin rahat ulaşılır olması onun yerini ayrıca önemli kılmaktadır. Tabii hafif olması usta ellerin maharetine bağlıdır. İşini bilmeyen birisinin yaptığı tatlı pek de bir şeye benzemeyecektir.

İzmir’in Başarılı Lokmacıları

İzmir’e dışarıdan gelen birisinin sorduğu iyi bir lokmayı nerden yiyebilirim sorusuna verilecek cevap basittir. Sokağa çık ve bedava dağıtılan bu lokmanın tadına bak denir. Ama günümüzde İzmir lokmacıdiye ortalıkta gezen firmaların sayısındaki artış ne yazık ki bu soruya verilen cevabı geçersiz kılmaktadır. Çünkü eski ve köklü firmaların yanı sıra ne yaptığını bilmeyen firmaların da sektörde yer alması söz konusudur.
İzmir lokma döktürmek isteyen insanlar her hangi bir yerde dağıtılan lokmayı beğenmiş iseler hemen o firmanın kartını isterler. Böylece tattığı ve lezzetinden emin olduğu lokmayı her kesle gönül rahatlığı ile paylaşabilir. Ve ödeyeceği paranın da son kuruşuna kadar hak edildiğinden emin olur. Eğer böylesi bir lokmacıya denk gelmemiş ise etrafına sorarak referans almaya çalışır.
Bunların dışında lokma firması arayışında en önemli araçlardan birisi de internet ortamıdır. Burada arama yapıldığında firma hakkında detaylı bilgi edinilebildiği gibi İzmir lokma fiyatı hakkında da genel bir bilgiye sahip olmak mümkündür. Firmanın kullandığı araç ve gereçler, referansları gibi ekstra bilgilere de ulaşmak söz konusudur. İzmirlokmaci.net firmasına hayırlı işler ve bol kazanç dileriz.