Menemen İzmir’e uzaklığı nedeni ile merkez ilçe olmasına rağmen sanki merkezden çok uzak bir ilçe gibi hissedilmektedir. Oysa Menemen lokma faaliyetleri İzmir’e özgü bütün izleri taşımaktadır. Lokmaya olan ilgi ve dağıtımın yoğunluğu İzmir’den hiçbir farklılık göstermemektedir. İzmir lokma, saray lokma, helva dökümü ve pilav dağıtımı gibi hizmetler aynı kalitede yapılmak zorundadır. Fakat bazı firmalar Menemeni varoş olarak görmekte ve verilen hizmette belirgin bir düşüş göstermektedir.

Menemen lokma dökümündeki bu farklılığın içini biraz açmak gereklidir. Bazı firmalar veya şahıslar İzmir’e olan bu uzaklığı fırsat bilip sanki Menemen halkı hiç lokma yememişçesine kalitesiz malzeme ve düşük hizmeti Menemende sunmaktadırlar. Oysa sanıldığının aksine Menemen halkı birinci sınıf lokmanın da lokma döküntüsünün de ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgiye sahiptir.

Menemen lokma malzemesi nasıl olmalı

Kullanılan malzemenin kalitesiz ve ikinci sınıf olması bir yana hem lokma üretimindeki özensizlik hem de dağıtımdaki başıbozukluk genel anlamda Menemen lokma firmalarının adına da leke sürmektedir. Oysa sapla samanı ayırmak gereklidir. Bu anlamda iyi bir İzmir lokma dökümü yapan firma ile korsan denilebilecek bu firmaları ayırt etmek gereklidir.

İyi bir Menemen lokmacı İzmir lokma üretiminde gerekli olan un, yağ ve şekerin en iyisini kullanan lokmacıdır. En iyi malzemeyi tanıyan bilen ve bu malzemeyi ürünlerinde kullanmaktan vaz geçmeyen kişidir. Kötü bir lokmacı ise bırakın kaliteli malzeme kullanmayı ikinci sınıf malzemeye bile korkarak yaklaşan firmadır. Ürünlerinde son kullanma tarihi geçmiş malzemeleri bile rahatlıkla kullanmaktadır.

Hal böyle olunca Menemen lokma fiyatları da oldukça farklılık göstermektedir. Birisi kalitesiz malzeme ile düşük bir hizmet kalitesi sunmakta öte yanda birinci sınıf malzemelerle kaliteli leziz ve sağlıklı bir lokma dökümü yapılmaktadır. İkisi arasında uçurum sayılmayacak bir fiyat farkı olmasına karşın insanların daha ucuza yönelmesi de oldukça üzücü bir durumdur.

 

Menemen lokma