Ülkemizde bir çok tatlı çeşidi bulunmaktadır. Bu tatlılar tüm ülkede tüketildiği gibi sadece yöresel olarak tüketilen daha doğrusu o yöreden çıkıp tüm ülkeye mal olan yada tam tersi olarak tüm ülkede bilinen ama sadece bir yörede oldukça sık tüketilebilmektedir. Gümüldür lokma da tam da böyle bir tatlıdır. Daha çok İzmir lokma olarak bilinmesine karşın Gümüldür’de özellikle yaz aylarında çokça tüketilmektedir.

İzmir lokma tatlısı kökeni Osmanlı imparatorluğuna kadar uzanmasına karşın bugüne kadar hiçbir değişiklik göstermeden gelmiştir. Genelde sade bir şekilde sunulmasına karşın tarçın Hindistan cevizi ve çikolata sosu gibi süslemelerle de sunumu oldukça yaygındır. İzmir’de yaşayıp ta lokma tatlısını bilmeyen hatta tadına bakmayan insan yok gibidir. Diğer şehirlerden İzmir’e ziyaret eden insanların da en çok tadına bakmak istedikleri yiyecekler boyoz ve lokma tatlısıdır.

Gümüldür lokma geleneksel yöntemlerle çalışmakta

Gümüldür lokma firması olarak bu geleneksel ve leziz tatlının en iyi bir şekilde Gümüldür halkına sunulması için elimizden gelen bütün gayreti göstermekteyiz. İzmir lokma tatlısı yapımı basit gibi görünmesine karşın bir deneyim ve becerinin olması gereklidir. Evlerde yapılan lokma tatlısı ile bizim üretmiş olduğumuz tatlı arasında dağlar kadar fark vardır. Hangi malzemelerin kullanılacağı, hamurun kıvamının nasıl olması gerektiği, yağın ısısı ve pişirme süresi gibi püf noktalarının bilinmesi önemlidir.

Gümüldür lokma firmaları artık modern makinalarla lokma dökümü gerçekleştirmekte buda lokmaya şekil vermede çok fazla bir zorlukla karşılaşmadıklarını göstermektedir. Ancak tek bir şartla lokmanın şekli düzgün olabilir o da eğer hamurunuzun kıvamı doğru bir halde ise. Gümüldür’de tatil için gelen hiçbir kimse evde lokma tatlısı yapımı ile uğraşmaz. Zaten hemen her gün birkaç noktada İzmir lokma dökümü ile karşılaşması olasıdır.
İzmir lokma tatlısı son zamanlarda başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tüm ülkede tüketiminin arttığı görülmektedir.

 

Gümüldür lokma