Çeşme sadece İzmir’in değil tüm Türkiye’nin önemli bir turistik merkezidir. Çeşme lokma firması olarak bunun ne gibi bir görev ve sorumluluk anlayışı getirdiğinin farkındayız. İzmir lokma, saray lokma ve diğer faaliyetlerimizi bu sorumluluğun farkında olarak en iyi bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Çünkü burada yapmış olduğumuz hizmetler tüm dünya vatandaşları tarafından görülmekte ve değerlendirilmektedir. Bu da birinci sınıf bir hizmet anlayışının zorunluluğunu ortaya koymaktadır.

Çeşme lokma firması dağıtımlarında seri, temiz ve düzenli olmak zorundadır. Seri olmalı çünkü özellikle yaz aylarında Çeşme sıcağında insanların saatlerce lokma kuyruğunda beklemeleri çok zor olup bu hem dağıtımı yaptıran kişiye hem de lokmanın tadına bakmak isteyen insanların aleyhine bir durum değildir.

Çeşme lokma dökümü çok farklı

İzmir lokma dağıtımını her yerde temiz bir şekilde gerçekleştirmemize rağmen Çeşme’de bu durum çok daha önem kazanmaktadır. Çünkü yukarda da değindiğimiz gibi Çeşme ülkemizin dünyaya açılan penceresi gibidir. Özellikle de yabancı ülke insanlarının sokakta verilen bir yiyeceği hele ki ücretsiz dağıtılan bir yiyeceği dikkatle incelemelerine sebep olmaktadır. Dağıtımın başından sonuna kadar düzgün, temiz ve kaliteli bir sunum turistleri oldukça etkileyecek ve ülkelerine döndüklerinde bu şaşkınlıklarını başkaları ile paylaşacaklardır. Bu da ülkemizin tanıtımda ufak da olsa bir rol oynayacaktır.

Çeşme lokma tatlısı geçmişi çok eskilere dayanan İzmir lokma tatlısının birebir aynısıdır. Sadece turizm merkezi olması dolayısı ile değişik sunum şekillerine çikolata soslu, Hindistan cevizli gibi sahiptir. Her ne kadar farklı sunumları olsa da geleneksel İzmir lokma tatlısı her yerde ve her zaman beğenilerek tüketilmektedir. Nedir geleneksel İzmir lokma derseniz un, su ve mayadan oluşan hamurun derin kaptaki Ayçiçek yağında kızartılması ve şerbet ile tatlandırılmasıdır.

Yalnızca İzmir ve etrafındaki ilçelerde değil farklı illerde de İzmir lokma dökümü sıkça icra edilir olmaktadır. Bir geleneğin böylesine yaygın bir şekilde yaşaması bizim için büyük bir mutluluk kaynağıdır.

 

Çeşme lokma